Turundusvideo pikkus: pikem või lühem?
Küsimus: kui pikk peaks olema hea turundusvideo?
A: turundusvideo peaks kindlasti olema lühem – vaataja tähelepanu hajub ja sõnum tuleb võimalikult ruttu edasi anda.
B: turundusvideo peaks kindlasti olema pikem – videoturundus on nüüd ja siin, keegi ei taha vaadata müügivideot vaid informatiivset sisuga tööd.
Ühesõnaga… turundusvideo pikkus sõltub.
Küsimusele, kui pikk peaks olema turundusvideo, ei saa nii lihtsat vastust anda. See oleks umbes nagu sama, kui küsida, millist helitausta, kui kiireid üleminekuid (ja kus) või millise stiiliga fonti kasutada lõputiitrites. Sellisele ei ole õiget vastust ja kui hakata huupi vastama (ilma video konteksti teadmata) ei anna see vastus midagi. Mõningad video konteksti puudutavad küsimused, mida peaks eelnevalt teadma:
- Mis on video eesmärgiks? (see vastus peaks olema kokkuvõetav 1 lausega)
- Kes on turundusvideo sihtrühmaks? (“kõik” on siin vale vastus)
- Milline on ettevõtte suhe sihtrühmaga? (oluline teada, kui huvitatud on sihtrühm ettevõttest ja turundusvideost)
- Millised kanaleid kasutatakse video levitamiseks? (Kui kanaleid ei planeeri, on üritus eos surnud)
- Milliseid mõõdetavaid tulemusi soovid videoga saavutada?
- Mida soovid videos öelda ja näidata? (ehk, mis on võtmesõnum).
Turundusvideo võib olla paljudes erinevates vormides ja stiilides. Teades vastust eelpool mainitud küsimustele on võimalik juba video pikkus määrata. Seega, esitades soovi, et “me vajame 3.min pikkust turundusvideo” ei ole väga informatiivne.
Kaks viimase aja vastandlikku trendi videodes on:
1. Turundusvideo muutub lühemaks
Kui vaadata “keskmist” turundusvideo, siis vaataja tähelepanu ühele videole kahaneb. Veel mõned aastad tagasi oli “umbes 3 minutit” hea reegel, mille järgi videot toota, seejärel jõuti “umbes 2 minutit” lävepakule. Tänaseks on 60-120 sekundi vahel keskmine soovitus turundusvideo pikkuseks. Sama reegel kehtib tegelikult ka kõigi erinevate salvestatud videosõnumite kohta. Põhjused järgnevad:
- Tähelepanu kestvus lüheneb. Seoses massilise multitaskimisega (kodumaine uudissõna “rööprähklemine”) ei süvene enam vaataja ühte sõnumisse pikalt. Veebis surfides võib leida palju uuringuid sellel teemal ja trend on, et keskmise tarbija tähelepanu kestvus järjest väheneb.
- Mobiilne video võtab võimust. Järjest rohkem tarbitakse videosisu mobiilsetel seadmetel ja tarbimisharjumus mobiilis ei soosi pikka videomaterjali. Väidetakse, et lähitulevikus tarbitakse rohkem video mobiili, kui TV vahendusel.
- Lühiklipid on populaarsed. Kiire mikrovideo platvormide populaaruse kasv mõjutab vaatajaid. Näiteks Vine (6 sek. videod), Instagram (15 sek. videod), Tout (15 sek. videod), Mixbit (16 sek, ilmselgelt “15” jäi väheks). Lisa siia videode ette, sisse ja järgi mängitavad 15-30sek reklaamklipid ja tarbimisharjus üliulühikeste videoklippide järgi ongi kujunenud.
- Video pikkus võib olla eemaletõukav faktor. Veebis videosid vaatama asudes jääb vaataja pilk kõigepealt videoklipi pikkusele. Kui see tundub olevat liig ajakulukas, liigub ta lihtsalt edasi.
- Vaatajad kaovad enne video lõppu. Kõigil suurematel videoedastuse platformidel on olemas statistika video vaadatavuse ja videost lahkumise aja kohta. Tõdemus on, et pooled vaatajatest kaovad enne poolt video.
- Youtube hindab kõrgemini videosid, mida vaadatakse lõpuni (või kauem). Vaatamiste arv ei ole niivõrd oluline kui see, kaua suudab video vaatajat haarata ja see muudab mängu – pika veniva teemaarenduse asemel peab kogu aeg vaataja huvi üleval hoidma ja seda edukalt lõpuni hoidma. Mida pikem video, seda raskem ülesanne, kas pole?
Kokkuvõtteks võib öelda, et lühem video on parem. Siiski, siiski, vaatame ka pikema video eeliseid:
2. Turundusvideo muutub pikemaks
Suur osa turundusvideost on tänapäeval endiselt reklaam – põhimõtteliselt ettevõte räägib iseendast. Probleem seisneb selles, et kedagi ei huvita sina, sinu ettevõtte sisseseaded, tooted või saavutused. Mis vaatajaid huvitab, on oma probleemile lahenduse leidmine ja see on koht, kus sisuturundus tuleb mängu. Sisuturundus ei ole müümine vaid informatsiooni pakkumine, mis võiks vaatajat abistada ja luua positiivset suhet. 15 sekundiga on suhet raske luua, juhendid ja näidismatejalid peavad olema pikemad.
“Aga televisioonis reklaam ju töötab?” oleks loogiline küsimus. Jah, aga seda paraku ainult põhjusel, et inimesed on liiga laisad kanali vahetamiseks või kööki külmkapi kallale minekuks. Veebis paraku see ei tööta nii, kui materjal huvi ei paku või hakkab tunduma liigse reklaamina, vaataja lahkub järgmise sätendava video poole.
Ehk siis – lühike ei ole alati parem, asjakohane on. (Lühike ja askakohane on veel eriti võimas). Pikemaid videosid võib toota näiteks:
- Ekspertarvamused ja muud valdkonnad, kus Sinu usaldusväärsus on garantiiks. Kui vaataja Sind usaldab, vaatab ka pikema materjali hea meelega läbi.
- Meelelahutus. Raske on muidugi oma ettevõttest teha meelelahutusliku klippi, samas võib proovida tsenaariumi väljaspoolt leida ja proovida selle hulka sobitada oma turundussõnum.
- Nn. maksumüüri (paywall) taga olevale materjalile. Kui vaataja on sisu eest maksnud, on ta väga motiveeritud seda ka tarbima.
Kui pikk turundusvideo siis teha?
mõned videoproduktsiooni orientiirid võivad olla:
- Ettevõtte ülevaated 1-2 minutit.
- Online videoreklaamid 15,30 sek.
- Reklaam TV’s, 15,30,60 sek.
- Toote või teenuse tutvustus 60-90 sek.
- Klientide tagasiside 1-2 min.
- Värbamisvideo 1-3 min.
- Sisuturundus 1-5 min (või isegi pikem)
- Lühiklipp (Vine jne) 6,15,16 sek.
- Ühisrahastuse video 90 sek- 2 min.
- Treeningvideo 2-30 min.
- Toote demod (mitte promo’d) 90sek – 3 min.
- Toote ülevaated 1-3 min.
- Üritused 2-60min
- Vlog 1-10 min.
video pikkuse valmiseks mõned soovitused:
- video peaks olema täpselt nii pikk, kui võtab aega põhisõnumi edastamiseks. Mida kiiremini, seda parem (ära anna põhjust vaatajale videost minema klikata).
- Video pikkus sõltub suhtest auditooriumiga ja eesmärgist ja video kaasakiskuvusest. Reegleid “keskmine turundusvideo on 120 sek” ei maksaks pimesi järgida
- Kõige olulisem osa video algusesse, pooled vaatajad kukuvad ära enne poole video vaatamist, seega oluline sõnum algusesse.
- Video alguse pikad sissejuhatused ja logoanimatsioonid tapavad vaatajakogemuse (ja kannatuse). Pane kõik see video lõppu.
- Pikad videod võib välja anda seeriana. Kui olulisi sõnumeid on palju, äkki jagada juppideks? Vaatajal ka mugavam hüpata teda huvitava jupi juurde.
- Mõõda tulemusi. Kui vaatajad järjekindlalt kaovad videost 55 sekundi kandis, äkki on aeg midagi muuta?
- Ära uputa oma videot hulga sõnumitega. “Turundusosakonna üldkoosolek” üritab iga viimset sõnumit ja argumenti ühte videosse suruda, vaatajat ajab see ainult segadusse
- Telli videoproduktsioon oskajalt ettevõttelt, kes teab, mida teeb.
Pika jutu kokkuvõte: tee turundusvideo täpselt nii lühike, et sõnum võimalikult kiiresti edasi anda.
Võta meiega ühendust, mõtleme koos välja targa strateegia Sinu ettevõtte videoturunduseks.